Urmează

Nu există evenimente următoare.

Au avut loc

Semanatul in Banat
Semănatul în Banat joi, 16 iunie 2022, ora 17.00 la Muzeul Satului Bănățean Timișoara
Noaptea Muzeelor
Program de vizitare: 19.00 -24.00 Evenimente: Expoziție: Costume tradiționale din Moldova și Bucovina Colecția etnografică Darie Flocea ¬ Sala de expoziție permanentă Expoziție: Port tradițional din colecțiile Muzeului Satului Bănățean Timișoara – Sala de expoziție permanentă Expoziție: Pictură naivă Viorel Cristea – ora 20.20, prezintă conf.univ. dr. Gabriel Kelemen ¬ Sala de expoziție permanentă Expoziție:
Expozitie Colectii si colectionari
Muzeul Satului Bănăţean Timișoara vă invită vineri, 29 aprilie 2022 la ora 12.00 la vernisajul expoziției Veșminte din Odaia bună, Costume tradiționale din Bucovina și Moldova – cea de-a noua expoziție din cadrul proiectului Colecții și colecționari din România.
Expozitii Icoane de sticle
În definirea concepției românești, dincolo de funcția sa religioasă, icoana încifrează funcții magice, ritualice și decorative. Așadar, vă propunem să vizionați o expoziție de icoane bănățene pe sticlă, din patrimoniul Muzeului Satului Bănățean, mai puțin cunoscute în rândul publicului și chiar al iconarilor de astăzi.
Eveniment 3
Eveniment 2