Simpozionul Tradiție și modernitate în satul românesc, ediția a II-a
Această comunicare de lucrări științifice se află deja la a doua ediție și este dedicată publicului interesat. Va aduna specialiști atât din țară cât și din străinătate, în principal de la muzee de profil similar cu Muzeul Satului Bănățean.

Vom găzdui muzeografi și cercetători de la București, Sibiu, Brașov, Craiova, Arad, Drobeta-Turnu Severin, Caransebeș și bineînțeles din Timișoara, care vor participa la lucrările sesiunii structurate pe cel puțin trei secțiuni de comunicări, una dedicată înaintașilor noștri și contribuțiilor etnografiei bănățene, una dedicată muzeologiei și problemelor muzeelor etnografice și rezervațiilor de arhitectură populară în aer liber. Sesiunile se vor desfășura în 23 și 24 noiembrie la hotel Streliția, str. Simion Bărnuțiu 44, Timișoara. Responsabilii pentru acest eveniment sunt muzeografii dr. Cătălin Balaci și dr. Andrei Milin.