Lada cu zestre 27 iunie 2021 la Muzeul Satului Banatean Timisoara

LADA CU ZESTRE

27 iunie 2021, ora 17.00, la Muzeul Satului Bănățean Timișoara

Vă invităm duminică, 27 iunie 2021 la Muzeul Satului Bănățean Timișoara la a XIV-a ediție a Festivalului Lada cu Zestre, organizat de Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș, o ediție diferită decât cele de până acum.

Din cauza măsurilor de prevenție Covid 19, ediția de anul acesta se va desfășura sub forma a două spectacole: unul la Timișoara și unul la Sânnicolau Mare, localitatea câștigătoare a marelui premiu în 2019. Folclorul bănățean va fi întrupat de soliști și ansambluri din 9 localități din județul Timiș : Jamu Mare, Moravița, Otelec, Uivar, Voiteg, Giarmata, Găvojdia, Nițchidorf, Cenei, Ghiroda și Timișoara. Invitată în recital este Carmen Popovici Dumbravă.

Dacă nu puteți ajunge la muzeu, puteți să urmăriți spectacolul în direct pe pagina de Facebook Cultură Tradițională //www.facebook.com/Cultură-Traditională-CCAJ-Timiș .

Spectacolul de la Timișoara va fi prezentat de Daniela Băcilă.

Festivalul este finanțat de Consiliul Județean Timiș.

Împreună recuperăm și continuăm tradițiile!

Intrarea este liberă, vă așteptăm cu drag!

Borco Ilin, PR MSBT

23 iunie 2021