Expoziții și evenimente care vor avea loc de Ziua Județului Timiș la Muzeul Satului Bănățean Timișoara în perioada 25 – 28 iulie 2021
Duminică, 25 iulie, ora 12.00, vernisajul ”Comori Sălăjene” – expoziție de port în sala de expoziție din corpul A al Pavilionului Expozițional și Administrativ. Responsabil muzeograf Marius Matei. Luni, 26 iulie, ora 12.00 la Casa Națională din Muzeului Satului Bănățean Timișoara. – vernisajul expoziției de fotografie de arhitectură bănățeană. Responsabil muzeograf Andrei Milin.

Expoziții

Marți, 27 iulie, ora 12.00, vernisajul expoziției de fotografii Revoluția Română din decembrie 1989 în Timișoara – în sala de conferințe din corpul B al Pavilionului Expozițional și Administrativ. Responsabil muzeograf Andrei Milin.

Miercuri, 28 iulie, ora 12.00 – vernisajul expoziției de port, ceramică, podoabe și piese de arhitectură populară din colecțiile Muzeului Satului Bănățean Timișoara, în sala de expoziție din corpul B al Pavilionului Expozițional și Administrativ Responsabili șef secție Maria Hadiji și muzeograf Marius Matei.

Evenimente

Duminică, 25 iulie, începând cu ora 10.00 – prezentare de producători din județul Timiș (miere, usturoi, lavandă, gemuri) și meșteșugari (opinci, sculptură în lemn) și demonstrație de artă culinară.

Duminică, 25 iulie, între orele 16.00 – 18.00 – Teatrul Merlin – ateliere de dans, muzică, actorie pentru copii.

Duminică, 25 iulie, între orele 18.00 – 19.00 – Teatrul Merlin – spectacol de teatru pentru copii.

#ziuajudețuluitimiș2021

Programul complet al evenimentului este disponibil pe pagina:

//www.facebook.com/events/1551365945068786