Urmează

Nu există evenimente următoare.

Au avut loc

Ziua internationala a Iei Romanesti
Ziua copilului

De ziua dedicată copilului, Muzeul Satului Bănăţean Timişoara a gândit o acţiune constructivă, în care realitatea satului bănăţean se împletea, până nu demult cu bucuria copilăriei şi cu poveştile ei. Astfel Filumenia în Artă, realizată de doamna Dorotea Momir, expoziţie gândită în acest scop, ne sugerează „jocul”, cutiilor de chibrituri,

Bicicletele lui Tibiscus la Muzeul Satului Bănățean Timișoara
In 28.05.2016 de la ora 10.00 și până la ora 13.00 pe aleile muzeului nostru se va desfășura maratonul cyclist Junior Bike marahon Timișoara 2016 a Clubului Sportiv Tibiscus. Vor participa copii până la 14 ani, împărțiți pe mai multe categorii de vârste.
Intalnire cu monografistii banateni
In 28.05.2016 ora 11.00 – ÎNTÂLNIRE CU MONOGRAFIŞTII SATELOR BĂNĂŢENE Evenimentul cultural „Întâlnirea cu monografiştii satelor bănăţene” acţiune înscrisă în Agenda culturală pe anul 2016, se va desfăşura pe 28 mai, la ora 11.00.
21 mai 2016 – Noaptea Muzeelor
Vă invităm lao plimbare cu totul deosebită prin codrul muzeului nostru, pe aleile luminate de lampioane. Magia nocturnă vă oferă șansa să descoperiți cu alți ochi o instituție de cultură, mai intim și mai personal. Toate obiectivele de vizitare a Muzeului Satului Bănățean vor fi deschise până la ora 24.00.
Muzeul satului