Simpozion EtnoArheologie
Vineri 11 iunie 2024, ora 11, sala Rotonda UVT. În zilele de 7 și 8 iunie, la Timișoara va avea loc o nouă ediție a Simpozionului internațional de EtnoArheologie sub ilustra coordonare a profesorului Gheorghe Lazarovici, unul dintre pionierii acestui tip de cercetări interdisciplinare în țara noastră. Manifestarea este o colaborare între Universitatea de Vest Timișoara și Muzeul Satului Bănățean, fiind sprijinită financiar de Consiliului Județean Timiș.

Etnoarheologia este o interdisciplină a arheologiei, care îmbină cercetarea arheologului cu expertiza etnografului. Simpozionul își propune să reunească studii deosebit de importante din ultimii 30 de ani, care deschid o nouă perspectivă asupra interdisciplinarității arheologice.

Comunicările prezentate sunt o sinteză a unei munci asidue din partea cercetătorilor de renume și valorifică bogatul patrimoniu arheologic/etnografic al spațiului românesc, axându-se pe proiecte complexe de etnoarheologie (Munţii Banatului, etnoarheologia zonelor înalte din Banat şi Transilvania, etnoarheologia zonelor înalte din Transilvania).

La manifestare vor participa arheologi, etnografi, astronomi, lingviști, fizicieni, antropologi și alți cercetători din țară și din străinătate. Deschiderea va avea loc la sediul Facultății de Istorie de la Universitatea de Vest din Timișoara, strada Oituz nr. 4. Timișoara, sala Rotonda, ora 11, vineri 7 iunie 2024.

PROGRAMUL SIMPOZIONULUI

Comunicări vineri 7 iunie 2024

Ora 11 – deschidere oficială

Orele 12 – 14, discuții, masă rotundă, in memoriam Lidia Gaga, lansări de carte

Orele 15 – 18

Moderator Gheorghe Lazarovici

1. Zoia Maxim, Cercetări în zona Cornerevei și Rudăria cu Lidia Gaga
  2. Marco Merlini, Universitatea Lucian Blaga,  Sibiu (Romania); Institute of Archaeomythology, Sebastopol (USA);Eurinnet, Rome (Italy) Semi-Domestication of Deer. Exploring Post-Paleolithic Rock Art
  3. Iharka-Magdolna Szucs-Csillik, Academia Romana. Observatorul Astronomic Cluj-Napoca, Neolithic message by symbol: Possible astronomical illustrations of Vinca symbols online
  4. Gheorghe Lazarovici, Cornelia-Magda Lazarovici Universitatea Lucian Blaga,  Sibiu, Pȃinea Sacră. Semne  Şi simboluri
  5. Adrian Ardeț, Lucia Carmen Ardeț, Cornel Galescu, Jeremy Hutton, MJERG Caransebeș/Institutul de Studii Banatice ”Titu Maiorescu”. Academia Română, Filiala Timișoara. Interpretarea inscripției rupestre de pe Muntele Mic
  6. Nicoleta Constantin, Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti”, Studiu de caz: Biserica Timișeni, jud. Gorj, obiectiv de patrimoniu aflat în expoziția permanentă în aer liber a Muzeului Național al Satului „Dimitrie Gusti”, București

Ora 19 – cină

Comunicări sâmbătă 8 iunie 2024

Orele 9 – 13

Moderator Dorel Micle

1. Dan Leopold Ciobotaru, Muzeul Național al Banatului, Gheorghe Lazarovici, Cornelia-Magda Lazarovici Universitatea Lucian Blaga,  Sibiu Puţ, bothros, gropi sacre.
    Cel mai vechi puţ de apă, ritualic(9.000 ani)
  2. Nicolae Hurduzeu Universitatea de Vest Timișoara Practici întâlnite în ritul funerar pentru protejarea turmelor
  3. Marc Frincu și Cezar Petreanu Universitatea de Vest Timișoara, Facultatea de Matematică și Informatică și Institutul de Cercetări Avansate de Mediu Skyscape-ului la Sântana-Cetate Veche în realitatea virtuală. Skyscape around Santana-Cetate Veche in Virtual Reality.
  4. Maria Hadiji, Muzeul Satului Bănățean Timișoara, Expoziția etno arheologică Banatul Otoman – reconstituiri culturale. O altfel de abordare.
  5. Cristian Oprean, Mircea Oanca, Alina Gheorghe,  Muzeul Banatului Montan, Reșița Lumini și Umbre în Preistorie – Proiect expozițional de etnoarheologie și etnoreligie
  6. Constantin Aparaschivei, Alina Aparaschivei (Muzeul Național al Bucovinei, Suceava), Adela Kovács, Alexandru Nechifor (Muzeul Județean Botoșani): O nouă descoperire  cu privire la ritualurile de fundare aparținând culturii Cucuteni: depunerea de la Stăuceni-Holm, jud. Botoșani.
  7. Constantin Aparaschivei, Alina Aparaschivei (Muzeul Național al Bucovinei, Suceava), Noi informații cu privire la vasele precucuteniene, decorate cu scene mitologice
  8. Adela Kovács, Alexandru Nechifor (Muzeul Județean Botoșani), Constantin Aparaschivei (Muzeul Național al Bucovinei, Suceava), Simboluri ale fertilității reprezentate pe statuetele antropomorfe din colecția Muzeului de Istorie Botoșani
  9. Adela Kovács, Alexandru Nechifor, Alexandru Constantin Ciobanu (Muzeul Județean Botoșani), Constantin Aparaschivei (Muzeul Național al Bucovinei, Suceava), Bucraniile și coarnele de consacrație din cultura Cucuteni și legăturile cu zona balcano-anatoliană
  10. Adela Kovács, Alexandru Nechifor (Muzeul Județean Botoșani), Constantin Aparaschivei (Muzeul Național al Bucovinei, Suceava): Semnificațiile statuetelor zoomorfe din colecția Muzeului de Istorie Botoșani