Întâlnire cu monografiștii satelor bănățene
Joi, 7 noiembrie 2019, la Giarmata Vii, va avea loc a XI-a ediție a Întâlnirii cu monografiștii satelor bănățene, sub egida Consiliului Județean Timiș și a Muzeului Satului Bănățean din Timișoara.

Gazda întâlnirii care va avea loc la Căminul cultural .va fi preotul Vasile Suciu, autor al monografiei Giarmata Vii. Activitatea este înscrisă în Agenda Culturală pe anul 2019 a MSBT și vizează numeroși autori de monografii din Banat şi Serbia. Prezentarea monografiilor, discuţiile pe marginea lor, schimbul de informaţii şi date conturează o activitate culturală utilă şi valoroasă. Analiza şi perpetuarea corectă a normelor de redactare ştiinţifică este unul din obiectivele acestei activităţi, deoarece monografia este o lucrare prin excelenţă ştiinţifică.

Evenimentul este unul de continuitate, demarat în urmă cu 11 ani de către colegul nostru Ioan Traia.