Afiș Târgul Meșterilor Populari ediția a XXIV-a
Târgul Meșterilor Populari ediția a XXIV-a, 4 – 6 octombrie 2024
Muzeul Satului Bănățean organizează în perioada 4 – 6 octombrie 2024 cea de a XXIV-a ediție a Târgului Meșterilor Populari, un eveniment care conservă tradițiile meșteșugurilor și le oferă vizitatorilor ocazia de a se întâlni cu cei mai reprezentativi artiști populari din toate zonele etnografice ale României. Târgul se poate vizita de vineri 04.10.2024 până duminică 05.10.2024 între orele 10:00-18:00. Sâmbătă, la ora 10:00, va avea loc deschiderea oficială. La ora 14:00, va avea loc spectacolul folcloric live, iar duminică la ora 13:00, va fi festivitatea de premiere a meșterilor participanți.

Anul acesta vor fi peste 40 de standuri, unde meșterii vor expune oale de toate felurile, împletituri, măști, țesături, icoane, cruci, dantelărie, podoabe și porturi populare, instrumente muzicale, opinci, obiecte din sfoară ș.a.

Pentru a recrea atmosfera specifică de sărbătoare a târgurilor de pe vremuri, nu vor lipsi spectacolele de muzică populară și nici mâncărurile alese.

Târgul Meșterilor Populari se desfășoară în incinta Muzeului Satului Bănățean.

Vă așteptăm cu drag.