Centrul Artistic Baia Mare în forme, culori și tradiții
În perioada 28 noiembrie 2023 - 28 februarie 2024, Muzeul Satului Bănățean Timișoara, alături de Muzeul Județean de Artă "Centrul Artistic Baia Mare" și de Muzeul Național al Țăranului Român București, sub egida CJ Timiș și a CJ Maramureș, organizează expoziția de sculptură și pictură intitulată "Centrul Artistic Baia Mare în forme, culori și tradiții".

În perioada 28 noiembrie 2023 – 28 februarie 2024, Muzeul Satului Bănățean Timișoara, alături de Muzeul Județean de Artă “Centrul Artistic Baia Mare” și de Muzeul Național al Țăranului Român București, sub egida CJ Timiș și a CJ Maramureș, organizează expoziția de sculptură și pictură intitulată “Centrul Artistic Baia Mare în forme, culori și tradiții”.

Evenimentul aduce în atenția publicului 12 lucrări de pictură și 6 lucrări de sculptură semnate de Mihai Olos și Vida Gheza, doi artiști reprezentativi atât pentru Centrul Artistic Baia mare dar și pentru panorama artei plastice naționale, operele lor fiind parte integrantă a patrimoniului Muzeului Județean de Artă “Centrul Artistic Baia Mare”.

Expoziția va fi vernisată marți, 28 noiembrie 2023, la ora 13:00.