Trecut si Prezent Etnografic
Simpozionul internațional Trecut și prezent etnografic, ediția a VIII-a
În perioada 14 - 15 octombrie 2023, Muzeul Satului Bănățean organizează cea de-a opta ediție a simpozionului internațional de comunicări științifice intitulat Trecut și prezent etnografic, cu participarea specialiștilor din domeniul muzeal, al științelor asociate etnologiei și a protecției și a promovării patrimoniului cultural din România și Republica Serbia.

În perioada 14 – 15 octombrie 2023, Muzeul Satului Bănățean organizează cea de-a opta ediție a simpozionului internațional de comunicări științifice intitulat Trecut și prezent etnografic, cu participarea specialiștilor din domeniul muzeal, al științelor asociate etnologiei și a protecției și a promovării patrimoniului cultural din România și Republica Serbia.

Evenimentul este finanțat de CJ Timiș.