21 mai 2016 – Noaptea Muzeelor
Vă invităm lao plimbare cu totul deosebită prin codrul muzeului nostru, pe aleile luminate de lampioane. Magia nocturnă vă oferă șansa să descoperiți cu alți ochi o instituție de cultură, mai intim și mai personal. Toate obiectivele de vizitare a Muzeului Satului Bănățean vor fi deschise până la ora 24.00. Mai mult, Noaptea Muzeelor ne aduce a doua ediție a seriei de spectacole ”Anotimpurile satului românesc”, iar prima reprezentare are titlul de ”A fost odată ca-n povești” – o seară de cântec și poezie din repertoriul național. Interpreții si invitații speciali vor fi: artiștii lirici Imre Beatrix Leila, Darius Divian, Silviu Rujoni, Stefana Vizman – debut actor, Dianna Popa-Vasiu – pianist, Elena Popa – pianist, Alina Mihai – balerină.

Repertoriul muzical și de poezie este ales din creațiile lui Mihai Eminescu, Nicoale Labiș, Tiberiu Brediceanu, Vasile Popovici, Aurel Eliade, Nicoale Bretan, Felicia Donceanu, Bela Bartok, Sigismund Toduța, Johannes Brahms, Ciprian Porumbescu.

Responsabili de proiect: Dr. Maria Hadiji – Muzeul Satului Bănățean Imre Beatrix Leila – Asociația Culturală Beart International, cu sprijinul Consiliului Județean Timiș.

Locația: Sala de expoziții I, ora 20.00