„Ziua Europei” la Muzeul Satului Bănăţean
Sâmbătă, 7 mai, la Muzeul Satului Bănăţean, au avut loc o serie de manifestări dedicate „Zilei Europei”. Deviza din acest an a festivalului prilejuit de „Ziua Europei” a fost „Uniţi în diversitate”, urmărindu-se apropierea publicului timişorean faţă de valorile naţionale şi europene, precum şi de instituţiile locale. Manifestarea a fost organizată de Instituţia Prefectului Timiş, Consiliul Judeţean Timiş, Primăria Municipiului Timişoara, Centrul de Informare Europe Direct Timişoara, Inspectoratul Şcolar al Judeţului Timiş, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Timiş şi Garnizoana Timişoara.

Începând cu ora 8,30, au avut loc activităţi sportive, ateliere, concursuri, precum şi spectacole de teatru, dans, muzică şi poezie, care i-au avut ca principali protagonişti pe elevii instituţiilor de învăţământ din judeţul Timiş. Programe deosebite au fost oferite de Brigada 18 Infanterie Banat, ISJ Timiş, Palatul Copiiilor, Asociaţia Rock-Art, Centrul Româno-Arab şi Asociaţia Seniorilor din Municipiul Timişoara. Totodată, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Merlin” a prezentat piesa „Ursul păcălit de vulpe”. În cadrul manifestării, au fost prezente, de asemenea, numeroase standuri de informare ale reprezentanţelor consulare şi ale centrelor culturale din Timişoara. Gazdele au oferit două tururi ghidate ale Muzeului Satului Bănăţean, iar Centrul de Informare Europe Direct Timişoara a organizat, pentru elevii din învăţământul preuniversitar, o „vânătoare de comori”, în contextul drepturilor cetăţenilor europeni. A existat, ca în fiecare an, un punct de informare, cu numeroase publicaţii pe teme europene.