Şcoala din Bârna (jud. Timiş)

Datare generală: a doua jumătate a sec. al XIX-lea

Este o construcţie ce urmează planul specific unei case ţărăneşti, din zona etnografică Lugoj. Are 3  încăperi: o cameră mare folosită ca sală de clasă în care încăpeau 30-40 de elevi, tinda şi locuinţa învăţătorului. Prispa e parţială fiind susţinută pe stâlpi de cărămidă. Pereţii sunt formaţi din bârne rotunde de stejar încheiate în căţei şi sunt lipiţi cu pământ şi văruiţi  în interior şi în exterior. Plafoanele sunt din scânduri de brad, şarpanta e din stejar, învelitoarea din ţiglă, iniţial fiind din şindrilă de brad. Sala de clasă este mobilată cu bănci vechi de şcoală, cu o tablă şi cu o masă pentru învăţător şi este dotată cu o bibliotecă didactică şi cu albume privind istoricul învăţământului din Banat. În timpul anului, în sala de clasă se desfăşoară activităţi de pedagogie muzeală şi se montează expoziţii tematice cu creaţiile copiilor.  Locuinţa învăţătorului are interiorul organizat după  modul de viaţă al dascălului bănăţean al acelor timpuri.

Construcţia a fost achiziţionată de muzeu în 1976.