Gospodărie de olar de la Jupâneşti

Construcţia de la Jupâneşti face parte din tipul de case cu prispă parţială, varianta prezentă având prispa retrasă pe lungimea tindei cu cele două odăi de locuit supradimensionate. Casa aparţine tipului tricelular dezvoltat din modelul bicelular.

Faţada scurtă era orientată spre stradă, cea principală spre curte. Pereţii sunt din bârne de stejar scurte şi rotunde lipiţi şi la interior şi la exterior cu lut amestecat cu pleavă şi spoit cu var. Pardoseala încăperilor este din pământ bătut. Acoperişul este în două ape cu şarpantă de stejar şi învelitoare din ţiglă- solzi. Soclul clădirii este construit din piatră brută pe o grosime de 30 de cm.

Grajdul şi şopronul au pereţii construiţi din bârne încheiate în căţei lipiţi in interior şi exterior şi văruiţi, acoperiş în două ape, învelitoare din ţiglă.

Cuptorul pentru ars oale se găseşte în curte în apropierea atelierului şi a fost reconstruit în muzeu cu destinaţie funcţională, fiind folosit şi azi la arderea ceramicii.

Adusă din Jupâneşti, jud. Timiş. Construcţia a fost achiziţionată de muzeu în 1973.

Gospodăria a fost datată la sfârşitul secolului al XIX-lea.